úterý 14. července 2015

Čedič a obří architektura

No dobře, dejme tomu, že všechny ty skalní varhany, obří schody a ďáblovy věže jsou opravdu dílem "sloupcové odlučnosti čediče", jak káže současná přírodní věda. Vyžaduje to jistou námahu tomu uvěřit, ale proč ne. Koneckonců, na sloupové odlučnosti není zhola nic špatného.

Panská skála u Kamenického Šenova aneb kudy prchala pyšná princezna.


Přesto coby zahradník, který dává na obhospodařovaném pozemku aspoň malý prostor divočině, ponechávám si kus mysli přístupný pro jiný druh příčinnosti a vysvětlení zcela odlišná. A tak může v divoké části mého vědomí spokojeně kvést třeba legenda o tom, jak povstal Giant´s Causeway neboli Obří chodník v severním Irsku (tedy ten, který se měl už dávno jmenovat Chodník sloupcové odlučnosti):

Před dávnými časy, když Britské ostrovy obývali obři, zuřivě mezi sebou bojovali o rozšíření svých území. Irský obr Finn MacCool byl vyzván na souboj skotským obrem Benandonnerem. Finn výzvu přijal a vystavěl zemský most, Giant´s Causeway, z Irska do Skotska napříč Severním kanálem, aby mohl na Benandonnera zaútočit.

Obrův chodník.

Po dokončení si to namířil přes Giant´s Causeway, avšak když zahlédl zdálky Benandonnera, uvědomil si, že jeho sok je mnohem větší než on, tak se raději schoval a rozhodl se pro jinou strategii. Finnova žena Úna ho oblékla jako mimino a položila do kolébky na irském konci chodníku. Když dorazil z druhého břehu Benandoner a uviděl obrovské "mimino", došlo mu, že jeho otec Finn musí být skutečný obr mezi obry. Rychle proto utíkal zpátky do Skotska, ničíce za sebou Giant´s Causeway, aby ho Finn nemohl následovat.

Nezní tento příběh mnohem věrohodněji než moderní mýtus o sloupcové odlučnosti? A nepřijde vám toto zdůvodnění prastarého názvu Obří chodník jaksi logické?

Fingalova jeskyně u skotského pobřeží. Dílo sloupcové odlučnosti, nebo důmyslu pravěkého architekta? Nebo směs obojího?

P.S: A o kyklopském zdivu už jste slyšeli? Wikipedie o jeho názvu s despektem praví: "Termín vznikl na základě domněnek starověkých Řeků, že pouze mýtičtí Kyklopové měli dostatek sil k postavení takových zdí." Jak ovšem toto zdivo vzniklo, když ne dílem obrů, a jak by se tedy mělo správně jmenovat, to už wikipedie nepraví. Ale to už je jiný příběh, který si necháme na příště.

(fotografie - internet)

Žádné komentáře:

Okomentovat

Probuzený drak

Loňský geomantický  seminář Probuzení draka připomněl desáté výročí geomantických artefaktů v městské krajině Jeseníku. Letos jsme chtěli na...